H ÉS GEO TARIFA
Elsőre talán kevesen tudják: a lakossági áramszolgáltatások terén is széles paletta áll a rendelkezésünkre. A H tarifa egy az igénybe vehető áram díjszabások közül. Azért hozták létre, hogy egy kedvezményes tarifával lehessen működtetni a hőszivattyúkat és a megújuló energiaforrásokból, például a napenergiából kiépített fűtési rendszereket. Ezt a különleges díjszabást 2010-ben rendeletben alkották meg, azóta igényelhető az egyetemes áramszolgáltatás keretein belül.
Milyen áramtarifák léteznek?
A legismertebb – A1 tarifa
Ez a leggyakrabban használt, általános díjszabás, amely egy zónaidős: vagyis éjjel-nappal ugyanazon az áron jutunk hozzá. Tehát átlagos esetben ezt használjuk a készülékeink működtetéséhez. Az ára 1320 kWh mennyiségig 35,31 Ft/kWh kedvezményes áron érhető el, nagyobb mennyiség esetén pedig 37,75 Ft/kWh az árszabás.
A két zónaidős áram: A2 tarifa
Ez már két zónaidős: a csúcsidőszak hétköznapokonként 7:00 és 23:00 közé esik, a kedvezményesebb völgyidőszak pedig a 23:00 és 7:00 közötti időszakot jelenti hétköznapokon és a hétvégéket. Míg a csúcsidő áramdíja 43,43Ft/kWh, addig a völgyidőszak árszabása jelentősen kedvezőbb, mindössze 32,79 Ft/kWh. Akkor érdemes az A2 tarifát igénybe venni, ha legalább a fogyasztásunk fele éjszakára vagy hétvégére esik: ilyenkor sokat spórolhatunk a kedvezményes díjszabással.
A régi éjszakai áram ma már vezérelt áram: B tarifa
Ez a díjszabás lesz a szintén jól ismert, a régebben éjszakai áramként elnevezett tarifa, amely ma már a vezérelt áram névre hallgat. A B tarifa csak olyan berendezésekhez használható, amelyek vezérelt csatlakozási ponttal rendelkeznek, vagyis külön mérőre vannak kötve és nem a dugaljba kell őket csatlakoztatni, hanem fixen a hálózatra kapcsoltak. A hőtárolós készülékek mint például a bojlerek üzemeltetéséhez javasolt használni. Csúcsidőszakon kívüli időszakra esik az áram elérhetősége, naponta mindössze 8 órán keresztül. A B tarifa ára 23,54 Ft/kWh, és választható az A1 vagy A2 díjszabás mellé is, kiegészítő lehetőségként.
Geo tarifa – hőszivattyúkhoz kitalálva
A Geo tarifa már egy speciális díjszabás, amelyet hőszivattyús berendezések üzemeltetéséhez hoztak létre. Szintén vezérelt csatlakozási ponttal rendelkező készülék működtető róla. Egész évben igénybe vehető, de naponta 2 alkalommal 2 órára szünetel az áramszolgáltatás, ezzel számolni kell, ha ezt a díjszabást választjuk. Az A1 tarifához képest olcsóbb, a díja 24,3 Ft/kWh.
Megújuló energiaforrások és hőszivattyúk: itt a H tarifa
Ez a hőszivattyúkhoz és a megújuló energiforrásokhoz kiépített rendszerekhez használható tarifa. A legfontosabb jellemzője, hogy nem elérhető egész évben: csak október 15-től április 15-ig vehető igénybe. Viszont a Geo tarifával szemben ez egész nap, 24 órában a rendelkezésünkre áll. A legalacsonyabb díja 23,54 Ft/kWh, de rendeletben van szabályozva, hogy a B tarifa áránál soha nem lehet magasabb a díja.
(Az árak bruttó árak és a 2019 szeptemberi állapotot tükrözik.)
H díjszabás: fűtsünk kedvezményes tarifával!
Nézzük meg mi mindent kell tudnunk a H tarifáról! 2010. április 16. óta lehetséges lakossági felhasználásra megigényelni, hogy a napenergiából vagy más, megújuló energiaforrásból kiépített fűtési rendszerek esetén a hőellátásról gondoskodó készülékek működtetéséhez kedvezőbb árú villamos energiát lehessen használni.
A keringető szivattyúk, kompresszorok vagy hőszivattyúk üzemeltetése tehát innen a leggazdaságosabb, ezért ezen rendszerek telepítésekor meg kell fontolni, hogy a H tarifát válasszuk. Ugyan csak idény jelleggel elérhető, de október 15. és április 15. között napi 24 órában, megszakítás nélkül, folyamatosan elérhető, nagyon kedvező áron. Míg a Geo és a H típusú tarifa hőszivattyúnál egyaránt elérhető, addig más megújuló energiára alapuló rendszerbe már csak a H díjszabás szerinti villamos energia köthető be.
A H tarifa igénylése és bekötése
Ha odáig eljutottunk, hogy gazdaságos és az egyébként is környezettudatos rendszerünknek további előnyöket kölcsönöz, akkor felmerül a kérdés, hogy miként zajlik maga az igénylés?
A H tarifa beköttetéséhez fel kell venni a kapcsolatot az illetékes áramszolgáltatóval – a díjszabás rendeletben szabályozott, így az ország egész területén elérhető. A szolgáltatónál elérhető az igénylőlap, be kell nyújtani a csatlakoztatni tervezett készülékek, berendezések adatlapját. Akár a B típusú, éjszakai, vezérelt áram mellé is igényelhető ez a tarifa.
A bekötést csak regisztrált szerelő végezheti el és a bekötés során egy külön mérőt kell majd felszerelni, mivel nem leválasztható, külön mérhető áramkörre szükséges bekötni, egy két tarifás mérő segítségével.
Kedvezményes díjszabások: melyiket válasszuk? H vagy GEO tarifa?
A fentiek alapján joggal merül fel a kérdés: a Geo és a H tarifa is nagyon kedvező áron elérhető, mindegyik jó hőszivattyúhoz, mégis melyik mellett tegyük le a voksunkat? A E.ON Komfort csapata segít a döntésben.
A Geo tarifa kizárólag az ELMŰ és az ÉMÁSZ szolgáltatási területén érhető el, egész évben üzemel, de naponta kétszer 2 órára kimarad. A H tarifa az ország egész területén elérhető, de csak októbertől áprilisig használható, akkor viszont megszakítás nélkül.
A válasz a felhasználás módjában lesz. Felületfűtést használunk vagy más készülék biztosítja a meleget? Ugyanezt a készüléket alkalmazzuk-e nyáron hűtésre?
Ugyanis, ha megfelelő az épület szigetelése és felületfűtést alkalmazunk, akkor a Geo tarifával járó napi kétszer 2 óra kimaradás nem fog érzékelhető problémát okozni a fűtésben. Ha hűtésre is használjuk az áramot, akkor külön kedvező, hogy a nyári légkondicionálásról is a nagyon kedvező díjszabás mellett gondoskodhatunk, hiszen egész évben elérhető a kedvezményes tarifa.
Amennyiben nem felületfűtést alkalmazunk vagy hőszivattyút használunk, akkor viszont érdemesebb a H tarifa mellett dönteni. A hőszivattyú elektronikája ugyanis nem viseli jól a napi kétszeri áramkimaradást, különösképpen, ha az éppen a leolvasztási ciklusban történik. Tehát ha fan-coll és hőszivattyús fűtés üzemel, akkor a H tarifa lesz a legjobb választás.
Persze ez önmagában még nem fedi le az egész éves fogyasztásunkat, a fűtési időszakon kívül más megoldásról kell gondoskodnunk. De amennyiben a ház szigetelése megfelelő és nyáron nem igényel jelentősebb hűtést, akkor a nyári teljes árú áramfelhasználással és a téli kedvezményes H tarifára történő fűtéssel átlagolva még mindig sokat spórolhatunk.
Érdemes tehát új fűtési rendszereink tervezésekor a megfelelő szigetelés mellett a megújuló energiaforrásokban és hőszivattyúkban gondolkodnunk, hiszen rendkívül kedvező árú villamos energiával tudjuk működtetni őket a H tarifának köszönhetően.